Przejdź do sekcji z literaturą piękną


Dawid Lipski

Uniwersytet Letni Kultury Polskiej w Rzymie. Historia – Ludzie – Misja

Warszawa 2018

sugerowana cena detaliczna: 39,50 zł

ISBN: 978-83-65900-09-8 | stron: 406 | oprawa: miękka


Monografia ta jest pierwszą próbą zebrania i opracowania materiałów na temat Uniwersytetu Letniego Kultury Polskiej w Rzymie. Coroczne, trzytygodniowe, kursy dla Polonii – odbywające się przez ponad 20 lat – zgromadziły w sumie przeszło 1200 uczestników. Autor przedstawił historyczny obraz działalności Uniwersytetu stworzonego w ramach funkcjonowania Fundacji Jana Pawła II.

Praca ma przede wszystkim charakter faktograficzny. opiera się na prezentacji – często in exstenso – dokumentów, planów, programów, sprawozdań czy w końcu informacji prasowych, będących archiwaliami dokumentacji administracyjnej Uniwersytetu Letniego Kultury Polskiej i Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Dokumentacja ta została zgromadzona w ośrodku dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła ii w domu Polskim w Rzymie. Autor starał się ograniczać swój komentarz, oddając głos materiałom źródłowym, często wcześniej nieopracowanym. Taki charakter ma zwłaszcza część II i III monografii. natomiast część i w dużej mierze stanowi wstęp do omówienia problematyki. Wskazuje miejsce Uniwersytetu w ramach działalności Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, jak i całej Fundacji Jana Pawła II.

Inicjatywa ta zgromadziła wiele ważnych, tak wówczas, jak i obecnie, osobistości polskiego życia naukowego, m.in. historyków, prawników, kulturoznawców, filozofów, filologów i politologów. Przyjrzenie się działalności Uniwersytetu, w tym tematom podejmowanym przez wykładowców, pozwala nie tylko zaspokoić historyczną ciekawość, lecz także zobaczyć jak w soczewce zagadnienia i problemy dot. kultury polskiej oraz bieżących przemian w Polsce, które według czołowych polskich humanistów wydawały się najistotniejsze.

Cieszę się, że dzięki tej książce o charakterze monografii będzie można „ocalić od zapomnienia” i dokładnie udokumentować jeden z aspektów pontyfikatu, który wydaje się powszechnie mniej znany (z przedmowy prof. Ryszarda Chmielowca).

 

Monografia została wydana wspólnie z Instytutem Polskim Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii.zobacz wszystkie książki