Przejdź do sekcji z literaturą piękną


Jerzy Gułkowski, red. A. Górniak i A. Hryniewicka

Trzy wizje paruzji

Warszawa 2023

sugerowana cena detaliczna: 44,50 zł

ISBN: 978-83-65900-27-2 | stron: 216 | oprawa: twarda


Niezwykłe dzieło, długo uważane za zaginione, będące erudycyjną i jednocześnie głęboką analizą trzech przedstawień Sądu Ostatecznego. I niezwykły autor, zarazem "Diogenes z Krakowskiego Przedmieścia" i "filozof, opozycjonista, człowiek niepokorny", Jerzy Gułkowski. W monografii pod red. Adama Górniaka i Anny Hryniewickiej znajdujemy zarówno tę bogatą w sensy i spostrzeżenia pracę łączącą klucz biblijny i liturgiczny z filozoficznym, jak i postać samego autora, plastycznie odmalowaną w rozbudowanym wstępie biograficznym, opatrzonym licznymi fotografiami.

Monografia składa się z dwóch części:

  • opracowania Anny Hryniewickiej Refleksje nad życiem Jerzego Gułkowskiego oraz jego wkładem  
    w rozwój współczesnej filozofii i kultury w Polsce oraz
  • dotąd niepublikowanej rozprawy Jerzego Gułkowskiego Trzy wizje paruzji: ikona z Torcello, obrazy – Memlinga i Möllera. Studium ikonologiczne.

Obie odkrywają niezwykłą osobość Jerzego Gułkowskiego poprzez ukazanie jego niełatwego, ale pełnego świadomych wyborów życia, oraz myśli, tętniącej trafnymi skojarzeniami i odznaczającej się głębokim rozumieniem kultury chrześcijańskiej, która wydała tytułowe trzy wizje paruzji.zobacz wszystkie książki